Sorting
Source
Katalog zbiorów
(3)
Form of Work
Książki
(3)
Status
available
(3)
Branch
Witkowo Wypożyczalnia
(3)
Author
Pietrzak Leszek (1967-)
(2)
Szymonowski Leszek
(1)
Year
2010 - 2019
(3)
Country
Poland
(3)
Language
Polish
(3)
Subject
Historia
(2)
Holokaust Polaków
(1)
Jan Paweł II (papież ; 1920-2005)
(1)
KGB
(1)
Katyń
(1)
Kościół
(1)
Schindler Oscar
(1)
Służby bezpieczeństwa
(1)
Służby specjalne
(1)
Tajni współpracownicy służb specjalnych
(1)
Subject: place
Polska
(2)
3 results Filter
Book
In basket
Zakazana historia / Leszek Pietrzak - Warszawa : Wydawnictwo Penelopa, 2011. - 157, [1] s. ; 21 cm.
(Zakazana Historia)
Czy Piłsudski zlecił zabójstwo gen. Zagórskiego? Ilu obrońców Westerplatte zginęło od polskich kul? Czy tajne służby PRL brały udział w zabójstwie J.F. Kennedy'ego? Polscy agenci Stalina. Rosyjskie prowokacje po 1990. Kto naprawdę kazał zabić Jerzego Popiełuszkę? Dlaczego USA i Wielka Brytania pozwoliły na Holokaust.
„Tylko prawda jest ciekawa” - zauważył Józef Mackiewicz. Ta prosta zasada nie obowiązuje w polskiej historii. Wciąż duża część tematów, ma nieoficjalny status tabu. Powody są różne. Na przykład w wypadku opisania tego jak faktycznie wyglądała obrona Westerplatte, niewielu zawodowych historyków ma ochotę na zmierzenie się z mitem. Nie chodzi nawet o to, że faktyczny przebieg obrony nie umniejsza bohaterstwa żołnierzy, tylko jeszcze bardziej pokazuje jakiego męstwa wymagało stawienie czoła znacznie liczniejszemu wrogowi. Historycy boją się pisać, że przynajmniej 6 polskich żołnierzy zostało zastrzelonych przez swoich w 4 za odmowę walki, a major Henryk Suchurski 2 września chciał poddać składnicę. Tematem tabu są również komunistyczne zbrodnie. 27 lat po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki nie wiemy kto naprawdę dokonał mordu i kto go zlecił, i dlaczego prokurator, który chciał to wyjaśnić stracił pracę. Nie wiemy także, czy komunistyczne tajne służby PRL były zamieszane w zamach na papieża Jana Pawła II. Nikt nie badał także działających pod koniec PRL-u „szwadronów śmierci”. Wiele wskazuje na to, że byli to oficerowie peerelowskich służb mający „licencję na zbijanie” wydaną przez najwyższe władze komunistyczne. Autorzy, wśród nich zawodowi historycy i dziennikarze podejmują te trudne, czasem niewygodne tematy w kilkudziesięciu tekstach opisujących wydarzenia od 1927 r. do czasów współczesnych.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Witkowo Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 94(438).082 (1 egz.)
Book
In basket
Zakazana historia 3 / Leszek Pietrzak - Warszawa : Wydawnictwo Penelopa, cop. 2012. - 162 s. ; 21 cm
(Zakazana Historia)
Na okł.: 1937 r. : zapomniany holokaust Polaków, prawdziwa historia Oskara Schindlera, dlaczego Stalin został antysemitą, co zawierały teczki ofiar zbrodni katyńskiej, sekrety operacji KGB wymierzonej w Bank Watykański, jak Sowieci okradli Polskę.
"Zakazana historia 3", to zbiór artykułów doktora historii Leszka Pietrzaka, byłego pracownika Urzędu Ochrony Państwa, Instytutu Pamięci Narodowej, członka komisji weryfikacyjnej WSI, a także Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Tak jak w poprzednich zbiorach, wszystkie teksty mają za zadanie usunąć "białe plamy" w polskiej najnowszej historii. Pietrzakpodejmuje się tematów, które albo są przez historyków niedoceniane, albo takich, które ze względów politycznych nie są nagłaśniane. W najnowszym zbiorze możemy przeczytać m.in. o zapomnianym holokauście, który Polakom mieszkającym w Związku Sowieckim zgotował w 1937 r. Józef Stalin. Kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków został "taśmowo" uznanych za szpiegów i zamordowanych. Skala tej zbrodni znacznie przekracza rozmiarem ludobójstwo katyńskie. W przeciwieństwie do niego, nie jest jednak obecna w świadomości Polaków. Trudno znaleźć podręcznik historyczny dla młodzież, który by ją opisywał. O pamięć o tych ofiarach nie upominają się również politycy, którzy nie chcą drażnić Rosji.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Witkowo Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 94(438).082 (1 egz.)
Book
In basket
Na okł. ; " Ujawniamy - Kto donosił na papieża"
Z prawa do prawdy w wymiarze narodowym i społecznym skorzystał Leszek Szymowski, opisując w oparciu o źródła agenturę wokół bł. Jana Pawła II."Ksiądz Stanisław Małkowski (fragment wstępu)"Materiały SB ujawnione w tej książce wywołają trzęsienie ziemi nie tylko w Polsce, ale również w Watykanie."Jan Piński, były szef Agencji Informacyjnej TVPZ tej książki dowiesz się:Jak mocna była sieć agentury komunistycznej wokół Jana Pawła II.Kto donosił na papieża Polaka.Kto oparł się naciskom i nie zgodził się donosić.Którzy dziennikarze, na zlecenie SB, zakłamywali prawdę o zamachu na Jana Pawła II.Poznasz treść tajnych donosów i sposób werbowania agentów przeciwko papieżowi.Jak bronią się ci, których SB zarejestrowała jako swoich agentów.To pierwsza książka zawierająca materiały dotyczące działalności Służby Bezpieczeństwa w Watykanie za czasów Jana Pawła II (dokumenty operacyjne, donosy, zobowiązania do współpracy). Pokazuje mechanizmy werbunku księży i świeckich. Odsłania kulisy wielu zbrodni bezpieki PRL. Pokazuje jakie szkody wyrządzali Kościołowi i Polakom agenci donoszący do SB. Książka pokazuje również przykłady bohaterskiego oporu, ludzi, którzy szantażowani i straszeni potrafili powiedzieć "nie". Wstęp polecający książkę napisał ks. Stanisław Małkowski, znany z działalności opozycyjnej w PRL.Leszek Szymowski, znany dziennikarz śledczy, napisał książkę, która nie jest zwykłym wyliczeniem agentów. To książka pokazująca mechanizmy działalności tajnych służb w państwie totalitarnym. Wzorem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego Szymowski każdej z osób, którą SB zarejestrowała jako współpracownika przedstawił możliwość przedstawienia swojej wersji. Stanowiska te są załącznikiem do książki.str 482, Format a5
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Witkowo Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 2 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again